Nuoli

Bemböle - Lahnus - Kehä III

Polkupyöräwiki

Loikkaa: valikkoon, hakuun

Sisällysluettelo

[muokkaa] Reitin kuvaus

  • Reitin lähtöpiste: Espoo, Bemböle
  • Reitin kokonaispituus: 35 km
  • Päällysteen kunto: hyvä
  • Autotietä: 13 km
  • Kevyen liikenteen väyliä: 22 km
  • Lyhyt kuvaus: Reitti lähtee Bembölestä Oittaan suuntaan aluksi muutaman kilometrin pyörätietä, jonka jälkeen reitti jatkuu 13 km hyväkuntoista autotien vartta. Luukinjärven kohdalla reitti jatkuu hyväkuntoisena kevyen liikenteen väylänä Vihdintien vartta kääntyen takaisin Bemböleen päin Kehä III:n vartta pitkin.

[muokkaa] Kartta reitistä

Lataa reitti KML-muodossa

[muokkaa] Kuvia reitiltä

[muokkaa] Huomioitavaa

Koska reitillä on paljon kevyen liikenteen väyliä, ei reitti sovellu muiden tiellä liikkujien vuoksi kovin hyvin kovakuntoisimmille maantiepyöräilijöille, jos haluaa ajaa suurilla keskinopeuksilla. Päällysteet ovat pääosin hyvässä kunnossa.

10.09.2008: Röyläntien ja Bodomintien risteyksessä on tietöitä, jossa osa päällysteestä on revitty tien reunasta ja tiellä on hiekkaa (tie ei kuitenkaan ole revitty koko leveydeltään auki, joten siitä voi varovaisesti ajaa).

Sponsoroidut linkit: